Skip to content

83 Lanning St

Trenton, NJ 08618

Built 1952

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Jul 30, 1990

Property Information

Block495
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,248
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,200
29%
Improvement Value:$106,700
71%
Total Assessment$150,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,935+6.4%
2024$5,579+5.4%
2023$5,295+1.4%
2022$5,220+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 2537, Page 299

Property Built

Built

Year Built: 1952