Skip to content

11 Perry DrTrenton, NJ 08628

Built 1952

Last Sale Price
$335,500
Last Sale Date
Dec 16, 2013

Property Information

Block435
Lot84
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page99

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,941
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,300
31%
Improvement Value:$197,900
69%
Total Assessment$286,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,256-11.7%
2024$12,755+27.0%
2023$10,043+1.4%
2022$9,900+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$335,500

From:

To:

Sq Ft1,941DeedBook 6185, Page 44Recorded12/23/2013

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 6065, Page 406

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 5169, Page 290

Property Built

Built

Year Built: 1952