Skip to content

18 Chelmsford Dr

Trenton, NJ 08618

Built 1960

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Jun 8, 1990

Property Information

Block506
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,000
33%
Improvement Value:$123,900
67%
Total Assessment$184,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,272+6.4%
2024$6,836+5.4%
2023$6,488+1.4%
2022$6,396+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1960