Skip to content

8 Peck Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1960

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
May 2, 2022

Property Information

Block506
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,602
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,400
25%
Improvement Value:$200,100
75%
Total Assessment$265,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,442+6.4%
2024$9,816+46.5%
2023$6,698+1.5%
2022$6,599+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,602DeedBook 6487, Page 424Recorded6/1/2022

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 3154, Page 131

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1960