Skip to content

1155 Lower Ferry Rd

Trenton, NJ 08618

Built 1960
Other Exempt

Last Sale Price
$187,000
Last Sale Date
Oct 25, 2002

Property Information

Block506
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,254
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,300
39%
Improvement Value:$97,500
61%
Total Assessment$159,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2005$3,995+4.3%
2004$3,829+6.5%
2003$3,594-5.7%
2002$3,813+6.2%
Property History

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 4418, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 1960