Skip to content

2 Shelton Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1960

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Feb 26, 1997

Property Information

Block506
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,200
33%
Improvement Value:$129,200
67%
Total Assessment$193,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,606+6.4%
2024$7,150+5.4%
2023$6,786+1.4%
2022$6,690+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$111,500
DeedBook 2792, Page 193

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1960