Skip to content

50 Scotch Rd

Trenton, NJ 08628

Built 1960
Commercial

Last Sale Price
$586,500
Last Sale Date
Feb 4, 2005

Property Information

Block506
Lot42
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class10
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,920
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,800
35%
Improvement Value:$202,200
65%
Total Assessment$311,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,232+6.4%
2024$11,498+5.4%
2023$10,913+1.4%
2022$10,757+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$586,500
DeedBook 4983, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 1960