Skip to content

12 Wiscasset AveTrenton, NJ 08618

Built 1960

Last Sale Price
$243,000
Last Sale Date
Aug 4, 2005

Property Information

Block509
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,602
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,800
32%
Improvement Value:$133,700
68%
Total Assessment$197,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,768+6.4%
2024$7,302+5.4%
2023$6,930+1.4%
2022$6,832+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$243,000
DeedBook 5133, Page 11

Property Sale

Sale
$168,500
DeedBook 4420, Page 33

Property Sale

Sale
$146,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1960