Skip to content

1770 Seventh St

Trenton, NJ 08638

Built 1940

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Aug 23, 2021

Property Information

Block51
Lot285
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,118
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,200
36%
Improvement Value:$78,200
64%
Total Assessment$122,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,814+6.4%
2024$4,525+5.4%
2023$4,295+1.4%
2022$4,234+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft1,118DeedBook 6457, Page 1724Recorded9/24/2021

Property Sale

Sale
$94,000

From:

To:

Sq Ft1,170DeedBook 6208, Page 164Recorded12/9/2014

Property Built

Built

Year Built: 1940