Skip to content

10 Aquetong LnTrenton, NJ 08628

Built 1962

Last Sale Price
$179,900
Last Sale Date
Jan 21, 1987

Property Information

Block527
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,640
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,500
27%
Improvement Value:$276,800
73%
Total Assessment$378,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,879+6.4%
2024$13,986+5.4%
2023$13,275+1.4%
2022$13,085+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$179,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1962