Skip to content

18 Aquetong LnTrenton, NJ 08628

Built 1972

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Dec 19, 1992

Property Information

Block527
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,788
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,900
28%
Improvement Value:$249,400
72%
Total Assessment$346,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,620+6.4%
2024$12,803+5.4%
2023$12,152+1.4%
2022$11,979+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 2652, Page 314

Property Sale

Sale
$247,000
DeedBook 2539, Page 726

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1972