Skip to content

21 Blue Grass DrTrenton, NJ 08638

Built 1960

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Oct 23, 2003

Property Information

Block536
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,200
34%
Improvement Value:$136,300
66%
Total Assessment$206,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,122+6.4%
2024$7,634+5.4%
2023$7,246+1.4%
2022$7,143+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 4658, Page 50

Property Built

Built

Year Built: 1960