Skip to content

15 Blue Grass Dr

Trenton, NJ 08638

Built 1960

Last Sale Price
$25,300
Last Sale Date
Feb 22, 1985

Property Information

Block536
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,000
36%
Improvement Value:$121,600
64%
Total Assessment$188,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,418+8.1%
2024$6,862+5.4%
2023$6,513+1.4%
2022$6,420+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$25,300
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1960