Skip to content

18 Bent Twig Ln

Trenton, NJ 08638

Built 1960

Last Sale Price
$229,000
Last Sale Date
Jun 26, 2017

Property Information

Block536
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,931
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,100
25%
Improvement Value:$197,200
75%
Total Assessment$264,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,395+6.4%
2024$9,771+5.4%
2023$9,274+1.4%
2022$9,142+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$229,000

From:

To:

Sq Ft1,931DeedBook 6290, Page 1786Recorded6/29/2017

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 2955, Page 240

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1960