Skip to content

11 Revere CtTrenton, NJ 08628

Built 1989

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Nov 7, 2023

Property Information

Block552
Lot110
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page109

Building Details

Building Class37
Description2SF 1AG
Dwellings1
ZoningRTH
Sq Footage1,645
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
23%
Improvement Value:$188,900
77%
Total Assessment$243,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,593+6.4%
2024$9,017+5.4%
2023$8,558+25.2%
2022$6,838+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft1,645DeedBook 6540, Page 1752Recorded11/15/2023

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 6051, Page 591

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 4725, Page 43

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4279, Page 198

Property Sale

Sale
$115,395
DeedBook 2553, Page 261

Property Built

Built

Year Built: 1989