Skip to content

9 Heritage CtTrenton, NJ 08628

Built 1987

Last Sale Price
$384,000
Last Sale Date
Mar 27, 2024

Property Information

Block552
Lot55
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page108

Building Details

Building Class37
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningR-TH
Sq Footage1,590
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,500
22%
Improvement Value:$197,500
78%
Total Assessment$252,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,911+6.4%
2024$9,316+5.4%
2023$8,843+24.0%
2022$7,129+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$384,000
Sq Ft1,590DeedBook 6552, Page 1501Recorded4/2/2024

Property Sale

Sale
$228,000
DeedBook 6169, Page 193

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 4027, Page 144

Property Sale

Sale
$143,100
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1987