Skip to content

18 Brophy DrTrenton, NJ 08638

Built 1972

Last Sale Date
Apr 9, 2024

Property Information

Block566
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,052
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,900
29%
Improvement Value:$230,500
71%
Total Assessment$322,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,430+6.5%
2024$11,669+5.5%
2023$11,063+23.1%
2022$8,989+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1972