Skip to content

9 Colleen Cir

Trenton, NJ 08638

Built 1980

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
May 26, 2004

Property Information

Block583
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description1SF 2AG 1730
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,731
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,000
35%
Improvement Value:$146,900
65%
Total Assessment$225,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,635+6.6%
2024$8,102+5.5%
2023$7,677+1.5%
2022$7,564+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 4766, Page 5

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 3316, Page 19

Property Built

Built

Year Built: 1980