Skip to content

7 Colleen CirTrenton, NJ 08638

Built 1980

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Sep 4, 2002

Property Information

Block583
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,721
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,300
34%
Improvement Value:$156,400
66%
Total Assessment$237,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,349+6.4%
2024$8,788+5.4%
2023$8,341+1.4%
2022$8,222+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 4372, Page 280

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1980