Skip to content

1 David DrTrenton, NJ 08638

Built 1980
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 11, 2013

Property Information

Block584
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,820
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,900
31%
Improvement Value:$179,400
69%
Total Assessment$261,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$9,410+5.5%
2023$8,919+1.5%
2022$8,788+2.7%
2021$8,553+4.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 3249, Page 142

Property Sale

Sale
$155,500
DeedBook 2783, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 1980