Skip to content

15 David Dr

Trenton, NJ 08638

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 2, 2014

Property Information

Block584
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,842
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,600
24%
Improvement Value:$255,400
76%
Total Assessment$336,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,215+6.4%
2024$12,422+5.4%
2023$11,790+1.4%
2022$11,622+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$339,900
DeedBook 5230, Page 234

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 3434, Page 86

Property Built

Built

Year Built: 1978