Skip to content

4 Tyson Dr

Trenton, NJ 08638

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 14, 2016

Property Information

Block584
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,721
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
35%
Improvement Value:$148,500
65%
Total Assessment$228,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,987+6.4%
2024$8,448+5.4%
2023$8,018+1.4%
2022$7,904+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$83,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1980