Skip to content

13 David Dr

Trenton, NJ 08638

Built 1980

Last Sale Price
$172,000
Last Sale Date
Aug 29, 1997

Property Information

Block584
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,700
31%
Improvement Value:$178,600
69%
Total Assessment$257,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,120+6.4%
2024$9,512+5.4%
2023$9,029+1.4%
2022$8,900+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 3233, Page 333

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1980