Skip to content

8 Tyson Dr

Trenton, NJ 08638

Built 1980

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
May 25, 2001

Property Information

Block584
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description2SF 1AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,664
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,400
29%
Improvement Value:$194,000
71%
Total Assessment$274,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,765+6.4%
2024$10,119+5.4%
2023$9,604+1.4%
2022$9,467+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 4286, Page 20

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 3568, Page 235

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1980