Skip to content

163 Clover Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1954

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Feb 13, 1995

Property Information

Block60
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage936
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,200
36%
Improvement Value:$80,000
64%
Total Assessment$124,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,885+6.4%
2024$4,592+5.4%
2023$4,358+1.4%
2022$4,296+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 2910, Page 93

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1954