Skip to content

221 Hazelhurst Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1972

Owner
---
Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Nov 25, 2025

Property Information

Block76
Lot388
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,500
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,000
28%
Improvement Value:$114,500
72%
Total Assessment$158,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,234+6.4%
2024$5,860+5.4%
2023$5,562+1.4%
2022$5,483+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000
Sq Ft1,500DeedBook 6613, Page 1286Recorded12/22/2025

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft1,500DeedBook 6566, Page 1370Recorded8/27/2024

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5045, Page 186

Property Sale

Sale
$114,000
DeedBook 4831, Page 282

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 3086, Page 231

Property Sale

Sale
$117,800
DeedBook NaN, Page NaN

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1972