Skip to content

78 Rosedale AveTrenton, NJ 08638

Built 1971

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Jan 2, 2023

Property Information

Block83
Lot293
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,304
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
14%
Improvement Value:$276,500
86%
Total Assessment$322,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,684+6.4%
2024$11,923+144.4%
2023$4,878+1.4%
2022$4,808+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000
Sq Ft1,304DeedBook 6515, Page 225Recorded2/15/2023

Property Sale

Sale
$167,000
Sq Ft1,304DeedBook 6487, Page 906Recorded6/2/2022

Property Built

Built

Year Built: 1971