Skip to content

8 Bruin DrTrenton, NJ 08619

Built 1985

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Aug 14, 2015

Property Information

Block1526
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,568
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,700
29%
Improvement Value:$246,600
71%
Total Assessment$347,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,239+6.7%
2024$11,471+1.2%
2023$11,332+1.9%
2022$11,124+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft2,568DeedBook 6226, Page 474Recorded8/18/2015

Property Built

Built

Year Built: 1985