Skip to content

18 Bruin DrTrenton, NJ 08619

Built 1986

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Oct 26, 2018

Property Information

Block1526
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,878
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,900
26%
Improvement Value:$293,300
74%
Total Assessment$395,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,927+6.7%
2024$13,053+1.2%
2023$12,895+1.9%
2022$12,658+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft2,878DeedBook 6347, Page 595Recorded11/2/2018

Property Sale

SaleMulti
$489,750
DeedBook 6149, Page 142

Property Sale

SaleMulti
$484,000
DeedBook 6055, Page 592

Property Sale

SaleMulti
$170,625
DeedBook 2329, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1986