Skip to content

10 Bruin DrTrenton, NJ 08619

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 13, 2023

Property Information

Block1526
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,646
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,700
25%
Improvement Value:$294,700
75%
Total Assessment$395,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,934+6.7%
2024$13,060+8.9%
2023$11,998+1.9%
2022$11,777+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$508,000
Sq Ft2,646DeedBook 6440, Page 795Recorded5/7/2021

Property Sale

SaleMulti
$152,400
DeedBook 2319, Page 633

Property Built

Built

Year Built: 1985