Skip to content

10 Deacon DrTrenton, NJ 08619

Built 1971

Last Sale Price
$339,900
Last Sale Date
Jul 15, 2016

Property Information

Block1559
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,238
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,100
31%
Improvement Value:$224,900
69%
Total Assessment$326,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,488+6.7%
2024$10,768+1.2%
2023$10,637+1.9%
2022$10,442+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$339,900

From:

To:

Sq Ft2,238DeedBook 6264, Page 1481Recorded10/12/2016

Property Sale

SaleMulti
$380,000
DeedBook 5569, Page 20

Property Sale

SaleMulti
$122,000
DeedBook 2276, Page 76

Property Built

Built

Year Built: 1971