Skip to content

21 Tar Heels Rd EastTrenton, NJ 08619

Built 1988

Last Sale Price
$247,206
Last Sale Date
Nov 13, 1992

Property Information

Block1565
Lot37
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,379
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
23%
Improvement Value:$334,700
77%
Total Assessment$434,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,319+6.7%
2024$14,358+1.2%
2023$14,184+1.9%
2022$13,923+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$247,206
DeedBook 2632, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 1988