Skip to content

310 Klockner AveTrenton, NJ 08619

Built 1930
Commercial

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Aug 15, 2022

Property Information

Block1598
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class10
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,568
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,500
21%
Improvement Value:$534,800
79%
Total Assessment$677,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,868+6.7%
2024$22,371+1.2%
2023$22,100+1.9%
2022$21,694+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft5,568DeedBook 6498, Page 477Recorded8/29/2022

Property Sale

SaleMulti
$400,000
DeedBook 6059, Page 321

Property Sale

SaleMulti
$450,000
DeedBook 5476, Page 282

Property Sale

SaleMulti
$65,000
DeedBook 2249, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1930