Skip to content

2733 Nottingham WayTrenton, NJ 08619

Built 1950
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$555,000
Last Sale Date
Apr 4, 2025

Property Information

Block1805
Lot33
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class10
Description1S F G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,796
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$180,000
38%
Improvement Value:$295,000
62%
Total Assessment$475,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,739+6.7%
2024$15,689+1.2%
2023$15,499+1.9%
2022$15,214-21.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$555,000
Sq Ft5,796DeedBook 6587, Page 1130Recorded4/8/2025

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft5,796DeedBook 6409, Page 1446Recorded7/30/2020

Property Built

Built

Year Built: 1950