Skip to content

233 California AveTrenton, NJ 08619

Built 1964

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Dec 19, 2019

Property Information

Block1598
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description1.5 S G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,573
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,500
24%
Improvement Value:$199,900
76%
Total Assessment$263,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,282+6.7%
2024$8,700+1.2%
2023$8,595+1.9%
2022$8,437+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft2,573DeedBook 6391, Page 1299Recorded12/26/2019

Property Sale

SaleMulti
$54,000
DeedBook 2110, Page 380

Property Built

Built

Year Built: 1964