Skip to content

603 Johnston AveTrenton, NJ 08629

Built 1925

Owner
---
Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Apr 21, 2025

Property Information

Block1878
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class27
Description2-2SF-4F
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,885
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,000
10%
Improvement Value:$197,600
90%
Total Assessment$219,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,739+6.7%
2024$7,253+21.9%
2023$5,952-6.3%
2022$6,353+2.6%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$525,000
Sq Ft2,885DeedBook 6592, Page 1601Recorded6/6/2025

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft2,885DeedBook 6522, Page 333Recorded5/5/2023

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft2,885DeedBook 6442, Page 659Recorded5/25/2021

Property Sale

SaleMulti
$370,000
DeedBook 5373, Page 229

Property Sale

SaleMulti
$290,000
DeedBook 5202, Page 214

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 4467, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 1925