Skip to content

136 Fenwood AveTrenton, NJ 08619

Built 1927

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Aug 25, 2020

Property Information

Block1786
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class17
Description25F G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,663
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,600
27%
Improvement Value:$211,700
73%
Total Assessment$289,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,195+6.7%
2024$9,556+1.2%
2023$9,440+1.9%
2022$9,266+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000
Sq Ft2,663DeedBook 6416, Page 1761Recorded10/8/2020

Property Sale

Sale
$352,000

From:

To:

Sq Ft2,663DeedBook 6353, Page 1845Recorded1/4/2019

Property Sale

SaleMulti
$370,000
DeedBook 6025, Page 844

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 5935, Page 31

Property Sale

SaleMulti
$205,000
DeedBook 3404, Page 206

Property Built

Built

Year Built: 1927