Skip to content

39 Berrel AveTrenton, NJ 08619

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 2, 1998

Property Information

Block1603
Lot82
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description1SB G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,630
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,600
31%
Improvement Value:$162,500
69%
Total Assessment$237,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,355+6.7%
2024$7,831+1.2%
2023$7,737+1.9%
2022$7,594+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952