Skip to content

96 Brighten DrTrenton, NJ 08619

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 24, 2015

Property Information

Block1696
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description1S B G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,626
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,500
34%
Improvement Value:$163,900
66%
Total Assessment$248,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,754+6.7%
2024$8,205+1.2%
2023$8,105+1.9%
2022$7,956+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$337,500
DeedBook 5346, Page 106

Property Sale

SaleMulti
$318,000
DeedBook 4831, Page 224

Property Built

Built

Year Built: 1954