Skip to content

37 Guilford LaTrenton, NJ 08619

Built 1973

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Jan 10, 2023

Property Information

Block1621
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,182
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,600
28%
Improvement Value:$222,700
72%
Total Assessment$309,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,900+6.7%
2024$10,216+1.2%
2023$10,092+1.9%
2022$9,907+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000
Sq Ft2,182DeedBook 6512, Page 1553Recorded1/19/2023

Property Sale

SaleMulti
$315,000
DeedBook 4547, Page 101

Property Sale

SaleMulti
$182,000
DeedBook 2616, Page 127

Property Built

Built

Year Built: 1973