Skip to content

760 Mer-Edinburg RdTrenton, NJ 08619

Built 1932

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 12, 2014

Property Information

Block1621
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description2SS G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,156
Acreage0.79

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,300
34%
Improvement Value:$161,600
66%
Total Assessment$244,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,630+6.7%
2024$8,089+1.2%
2023$7,991+1.9%
2022$7,844+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$375,000
DeedBook 4644, Page 273

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 2894, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1932