Skip to content

113 Kino BlvdTrenton, NJ 08619

Built 1973

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Nov 15, 2023

Property Information

Block1621
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,341
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,400
28%
Improvement Value:$217,300
72%
Total Assessment$303,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,702+6.7%
2024$10,031+1.2%
2023$9,910+1.9%
2022$9,728+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$575,000
Sq Ft2,341DeedBook 6541, Page 1567Recorded11/22/2023

Property Built

Built

Year Built: 1973