Skip to content

37 Morgan AveTrenton, NJ 08619

Built 1938

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Dec 8, 2011

Property Information

Block1653
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage614
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,400
42%
Improvement Value:$87,300
58%
Total Assessment$149,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,275+6.7%
2024$4,945+1.2%
2023$4,885-6.3%
2022$5,214+2.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 6133, Page 872

Property Built

Built

Year Built: 1938