Skip to content

22 N Hamilton Ave

Trenton, NJ 08619

Built 1952

Owner
---
Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jun 9, 2023

Property Information

Block1679
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,275
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,900
42%
Improvement Value:$104,400
58%
Total Assessment$180,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,354+6.7%
2024$5,955+5.7%
2023$5,633+2.0%
2022$5,525+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft1,275DeedBook 6533, Page 1932Recorded9/8/2023

Property Sale

SaleMulti
$225,000
DeedBook 6533, Page 1932

Property Built

Built

Year Built: 1952