Skip to content

74 Audrey PlTrenton, NJ 08619

Built 1955

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Aug 5, 2015

Property Information

Block1697
Lot55
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,391
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,800
36%
Improvement Value:$128,300
64%
Total Assessment$199,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,016+6.7%
2024$6,576+1.2%
2023$6,497+1.9%
2022$6,377+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,391DeedBook 6225, Page 522Recorded8/6/2015

Property Sale

SaleMulti
$227,000
DeedBook 6094, Page 784

Property Sale

SaleMulti
$134,500
DeedBook 6082, Page 376

Property Built

Built

Year Built: 1955