Skip to content

80 Marshall Ave East

Trenton, NJ 08619

Built 1952

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Oct 11, 2019

Property Information

Block1701
Lot48
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description1SS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,383
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,200
38%
Improvement Value:$120,100
62%
Total Assessment$194,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,847+6.7%
2024$6,418+1.2%
2023$6,340+1.9%
2022$6,223+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
Sq Ft1,383DeedBook 6384, Page 1628Recorded10/22/2019

Property Sale

SaleMulti
$179,900
DeedBook 4569, Page 21

Property Built

Built

Year Built: 1952