Skip to content

35 Lansing AveTrenton, NJ 08619

Built 1960

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Dec 28, 2022

Property Information

Block1698
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,462
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,900
30%
Improvement Value:$165,500
70%
Total Assessment$236,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,331+13.7%
2024$7,326+1.2%
2023$7,237+1.9%
2022$7,104+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000
Sq Ft2,462DeedBook 6511, Page 1221Recorded1/9/2023

Property Sale

SaleMulti
$301,000
DeedBook 5178, Page 140

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 2379, Page 316

Property Built

Built

Year Built: 1960