Skip to content

67 Lansing AveTrenton, NJ 08619

Built 1925

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Jul 13, 1990

Property Information

Block1698
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,000
39%
Improvement Value:$108,500
61%
Total Assessment$176,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,220+6.7%
2024$5,830+1.2%
2023$5,759+1.9%
2022$5,653+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 2536, Page 444

Property Built

Built

Year Built: 1925