Skip to content

121 Lansing AveTrenton, NJ 08619

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 18, 2002

Property Information

Block1698
Lot38
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,520
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
32%
Improvement Value:$163,300
68%
Total Assessment$241,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,503+6.7%
2024$7,970+1.2%
2023$7,874+1.9%
2022$7,729+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$79,900
DeedBook 2939, Page 6

Property Built

Built

Year Built: 1924