Skip to content

10 Pasadena DrTrenton, NJ 08619

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 25, 2013

Property Information

Block1702
Lot38
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,676
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,500
35%
Improvement Value:$173,400
65%
Total Assessment$267,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,441+6.7%
2024$8,849+1.2%
2023$8,742+6.5%
2022$8,206+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$380,000
DeedBook 5247, Page 83

Property Built

Built

Year Built: 1965